Lawendowy Dom w Nartach

Atrakcje, wypoczynek i okolica

Całoroczny domek na jeziorem: okolica i historia

calorocznydomek-okolicaMiejscowość Narty położona jest w gminie Jedwabno w południowej części województwa warmińsko-mazurskiego, na jej terenie występują 43 jeziora i rzeki. najpopularniejszym i obleganym latem przez wczasowiczów jest jezioro Świętajno. Inne doskonałe i piekne jeziora to jezioro Brajnickie, Dłużek, Małszewskie czy Jedwabskie (wszystkie nazwy tych jezior wzięły swoje pochodzenie od miejscowości przy nich usytuowanych). Wodną atrakcją aktywnego spędzania czasu w naszych stronach są również spływy kajakowe rzeką Omulew. Narty zostały założone przez księcia Albrechta Fryderyka 4 kwietnia 1571 r. Mieszkańcy wsi otrzymali 36 łanów. Sołtys – zasadźca Nart, Stanisław Witowski otrzymał 4 wolne od czynszu łany. Spis urzędowy z 1625 r. wymienia w Nartach 15 gospodarzy. Wieś po najeżdzie polsko-tatarskim w 1656 r. upadła a w 1680 r. 20 łanów leżało jeszcze odłogiem. Zostały zagospodarowane przez asekurantów dopiero w połowie XVIII wieku. W 1774 r. we wsi mieszkało 11 chłopów szwarkowych (zobowiązanych do odrabiania szwarku). W 1782 r. Narty posiadały 19 chałup. Liczba mieszkańców w 1817 r. wynosiła 125. Teren gminy położony jest na Pojezierzu Mazurskim i w Mazurskim Parku Krajobrazowym. Warte zwiedzenie i zobaczenia są rezerwaty przyrody: – Małga z dorzeczem rzeki Omulew noclegownia, siedlisko i tokowisko rzadkich gatunki ptaków; – Galiwica – to rozległe torfowiska, które są miejscem występowania wielu rzadkich i ginących roślin; – Dęby Napiwodzkie – kompleks 40 dębów, które uznane zostały za pomniki przyrody;

Lawendowy dom: Jeziora i wypoczynek

Całoroczny domek nad jezioremNarty to wyjątkowo urokliwa, turystyczna i przyrodnicza malowana miejscowość położona w atrakcyjnym rejonie Mazur Południowych bezpośrednio nad jednym z największych i najczystszych jezior w okolicy. Jezioro Świętajno (niekiedy nazywane jeziorem Narty, tak jak miejscowość) w 2002r. zostało zakwalifikowane do I klasy czystości wód. Woda w ciągu całego roku niezmiennie zachowuje bardzo dużą przejrzystość. Jezioro charakteryzuje się żwirowo – piaszczystym, twardym i łagodnie opadającym dnem – bez mulistego osadu, co jest elementem odstraszającym ewentualnych plażowiczów. Linia brzegowa jeziora zróżnicowana – ale w większości stanowi łatwy dostęp do wody. Dzięki swemu położeniu i cechom jezioro posiada idealne warunki do plażowania i kąpieli wodnych, windsurfingu, nurkowania oraz wędkowania. W Nartach znajdą Państwo bogatą ofertę sprzętu turystycznego i wodnego (sprzęt wypożyczają zazwyczaj osoby prywatne). Dla wędkarzy istotne jest to, że występują gatunki ryb, które można złowić – głównie przeważają szczupaki, okonie, leszcze, liny i płocie. Również występują także takie gatunki jak sieja, sielawa a także rzadko juz spotykany ale wysoce doceniany dzisiaj, węgorz. Oprócz atrakcji wodnych sporo tu Państwo znajdziecie iglastych i mieszanych lasów a w porze letniej w okolicznych lasach pojawiają się różne gatunki grzybów np. kurki, podgrzybki, borowiki, maślaki czy koźlaki. Dla tych, którzy nie przepadają za wakacyjnym rozgardiaszem zapraszamy we wrześniowy upojny i wyjatkowo harmonijny wstep do jesieni, gdzie otacza nas cisza i wszędobylski spokój. Wrześniowe poranki i popołudnia, to pełna harmonia życia z przyrodą, to spokój i ład, relaks, to także spacer wśród drzew i grzybobranie, dzięki czemu można nie tylko pokonać stres ale także wzmocnić się świeżym powietrzem.

Domek letniskowy: Aktywność i atrakcje

domek-letniskowy-park-linowy-bartboPark Rozrywki Aktywnej BARTBO w Butrynach. to szeroki wachlarz atrakcji wodnych, park linowy, paintball, speedball. domek-letniskowy-quady-park-bartboNa chętnych czekają także quady oraz przejażdżki segway’em. Mogą tutaj Państwo spróbować także swoich sił w łucznictwie pod czujnym okiem profesjonalistów. Po więcej informacji zapraszamy na stronę www.bartbo-parkrozrywki.pl.

Ciekawe Miejsca w okolicy naszego Lawendowego domku

Szczytno

warto zwiedzić ze względu na historyczną historię miasta. Stał tutaj zamek krzyżacki, którego ruiny zburzono po I wojnie światowej a w 1933r. wzniesiono nowy gmach, będący dzisiejszym Ratuszem. Państwo Muzeum Mazurskie z bogatymi zbiorami etnograficznymi. Inne historyczne budowle warte zobaczenia to barokowy kościół ewangelicki (zbudowany w 1718 r. na fundamentach starszego z XV w.) oraz neogotycki kościół parafialny pochodzący z 1900r.

Zamek w Szczytnie

domek-caloroczny-zamekwszczytniezostał zbudowany przez Krzyżaków w końcu XIV wieku na miejscu wcześniejszego, drewnianego grodu. Zamek ma kształt kwadratu o wymiarach 39×39 m, wzniesione z cegły na wysokim kamiennym cokole, usytuowano na przesmyku między dwoma jeziorami. Główny zespół zabudowań składał się z czterech, trójkondygnacyjnych skrzydeł z drewnianymi krużgankami wokół małego dziedzińca. Brama wjazdowa znajdowała się w osi skrzydła południowego. W narożniku południowo-zachodnim wzniesiono kwadratową wieżę, wysuniętą z lica murów obwodowych. Od północy, od strony jeziora przylegał do zamku ganek prowadzący do danskeru. Od południa przylegało gospodarcze podzamcze z wjazdem od wschodu. Całość otaczała nawodniona fosa. Warownia uległa poważnym zniszczeniom w XV i na początku XVI wieku. W latach 1579-81 margrabia Jerzy Fryderyk z Ansbach zlecił odbudowę obiektu. Zamek otrzymał wtedy zewnętrzne fortyfikacje z czterema okrągłymi wieżami w narożach, a budynki przekształcono w nowożytną rezydencję. W latach 1766-92 zburzono skrzydło wschodnie i zewnętrzne fortyfikacje. Rozbiórki kontynuowano w następnym stuleciu. W latach 30-tych XX wieku, w trakcie budowy nowego ratusza, rozebrano przedzamcze. W roku 1924 i 1969 przeprowadzono prace badawcze i konserwatorskie. Obecnie zachowały się mury trzech skrzydeł wraz z częścią wewnętrznych podziałów i filarów. Szczytno jest położone 47 km na południowy-wschód od Olsztyna przy drodze nr.53. Ruiny znajdują się w centrum miasta , między ratuszem a jeziorem.

domek-caloroczny-kadzidlowoKadzidłowo

Miejsce stworzone dla Wszystkich a szczególnie dla rodziny z dziećmi, to Park Dzikich Zwierząt. Zobaczyć tam można m. in. tarpany, daniele, wilki skandynawskie, łosie, jelenie i wiele innych zwierząt.

Świeta Lipka

caloroczny-domek-nad-jeziorem-sli znajdujący się tam zespół klasztorny Jezuitów uznanych za jeden z najcenniejszych zabytków architektonicznych polskiego baroku a także Bazylika Matki Bożej z XIV w. ze wspaniałymi organami uznawanymi za zabytek klasy światowej.

Gierłóż

polecany do zwiedzenia jako miasto i niezła dawka historii z II wojny światowej, „Wilczy Szaniec” czyli główną kwaterę dowodzenia Hitlera w latach 1941 – 1944. Po kwaterze oprowadzają gości profesjonalni przewodnicy władający kilkoma językami.

Pasym

Wieża Ciśnień w Pasymiu

została wzniesiona z cegły w latach 1910-11. Nadano jej formę kwiatu otulającego łodygę i zakończono stożkowym dachem z latarenką na szczycie. Do wieży dostawiono niewielki budynek w którym mieściła się miejska łaźnia.

Kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa

Pod koniec sierpnia 1863 roku utworzona została w Pasymiu parafia Rzymskokatolicka. Budowę kościoła katolickiego rozpoczęto 17 września 1873 roku. Cegłę na jego wzniesienie dostarczył bezpłatnie właściciel cegielni w Słoneczniku Langermann – ewangelik. Kamienie na fundamenty przekazali bezpłatnie gospodarze obu wyznań z Pasymia i okolicy. Langermann ofiarował również parafii katolickiej parcel na założenie cmentarza. 22 lipca 1876 roku Biskup Warmiński ksiądz Philipp Krementz, późniejszy kardynał w Kolonii poświęcił nowo wybudowany kościół. Powstanie kościoła jest przykładem współpracy między katolikami i ewangelikami.

Opracowanie: Na podstawie danych serwisu miasta i gminy Pasym www.pasym.pl